Kövess minket:
Eseménynaptár
2024. május
H
K
Sz
CS
P
Szo
V
 
 
1
2
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Összes esemény ›

Hírek / Aktualitások
Összes hír ›
Főoldal / Pályázatok / GINOP-6.2.3-17-2017-00038 / Az oktatás világából a munka világába való hatékony és eredményes átlépés

Az oktatás világából a munka világába való hatékony és eredményes átlépés

Bevezetés

Az oktatás világából a munka világába való hatékony és eredményes átlépés támogatása a munkaerő-piaci kulcskompetenciák, a pályaválasztási tanácsadás, pályaszocializáció, a helyi pályaorientációs programok megvalósítása, együttműködés a gazdasággal a duális szakképzés minőségi fejlesztése érdekében a munkacsoportunk a korábbi évek gyakorlata szerint tartotta meg a pályaorientációs rendezvényeit, egy-két újítással kiegészítve.

Események a 2019/2020-as tanévben időrendben:

A projekt keretében megvalósuló programok részletes bemutatása

Pályaválasztási road show

A pályaválasztási nap keretében a diákok különböző formában és helyszíneken, életkoruknak megfelelően ismerkedhettek az egyes szakmákkal. A legfőbb célja ennek a napnak, hogy elősegítse a tanulók ismereteinek, tapasztalatainak a bővítését a munka különböző színterein megkönnyítve ezzel a majdani pályaválasztási döntés meghozatalát.

„Apáczais 10 próba” verseny

Ez a beiskolázási program a 2018/2019-es tanévtől került bevezetésre. „Apáczais 10 próba” címmel csapatversenyt hirdetünk nyolcadik osztályos diákoknak. A versenyben 11 csapat mérte össze rátermettségét, ügyességét, tudását, gyorsaságát és erejét.

 Az előzőkben felsorolt kompetenciákat a következő feladatokban elért eredmények igazolták: terepfutás lövészet, fekvőtámasz, elsősegélynyújtás, inga futás történelem totó és felülés.  A pontok összesítését követen az eredményről is értesülhettek a résztvevők.

Nyílt napok 8. osztályos tanulók és szüleik számára

November hónapban több mint 200 diák látogatott el hozzánk a pályaválasztási napokra. A szülőknek külön szervezünk szülői értekezlet iskolánkba is, de akár vidékre is utaztunk tájékoztatást adni rövid prezentációk segítségével. Hasonló célt szolgál az április hónapban országosan megrendezésre kerülő „Szakmák éjszakája” program. Iskolánk bemutatásán és a választható képzési kínálatunk megismerésén kívül ezek azok az alkalmak, amikor az érdeklődők személyesen megismerkedhetnek az iskola jelenlegi diákjaival és tanáraival, kicsit betekinthetnek a hétköznapjainkba. Akár játékos formában, akár óralátogatás szintjén is. Kiválóan felszerelt laborunk alkalmas arra, hogy megmutassuk a kémia, biológia és fizika szépségeit.

Tudatos szakmai életpálya-építés

A 2018/2019-es tanév folyamán sok szakmai jellegű látogatásra és kirándulásra került sor. A vasúti kapcsolataink eddig is nagyon jónak mondhatóak voltak, de most talán még szorosabbá váltak. Látogatást tettek diákjaink a Baross Gábor Oktatási Központban, a Vasúttörténeti parkban, a Rail Cargo Hungária Zrt. BILK vasúti áruszállítási csomópontjában. Rendészeti szakos tanulóink látogatást tettek a Kaposvári Büntetés Végrehajtási Intézetben, Budapesten a Városligetben szervezett Rendőr és Tűzoltónapon. Kereskedelmi és közgazdasági szakos tanulóink a „Tudatos fogyasztói pályázat” keretében négyfordulós vetélkedőn mérték össze tudásukat. Tavasszal szakmai utat szerveztünk részükre a budapesti Közraktár utcai vásárcsarnokba. Itt projektmunkákat kellet készíteniük a csapatoknak. Informatikusaink a Black Rock cégnél tettek interaktív látogatást. A nap folyamán egy problémamegoldó/ programozási feladatot is megoldottak.

A 2019/2020. tanévben Office Roadshow keretében februárban rendkívüli szakmai kiránduláson vettünk részt a DewMads és az iskola szervezésében. Mesterséges intelligencia, applikációk és weboldalak – a XXI. századi informatika meghatározó elemei, a virtuális világ részei, amelyet most valós terekben ismerhettek meg az Apáczai iskolánk végzős szoftverfejlesztő és rendszerüzemeltető tanulói, hogy hol „készülnek” a virtuális világ meghatározó applikációi, weboldalai. A csoport egy szakmai kiránduláson vehetett részt Pécsett, ahol számos fejlesztő cég működésébe nyerhettek betekintést A végzősök egy olyan vállalkozáshoz is ellátogattak, amely 3D-s szkenneléssel, nyomtatással, valamint áramlástani modellezéssel és a mesterséges intelligencia ötvözésével járul hozzá a szív- és érsebészeti beavatkozások minél sikeresebbé tételéhez. A kiránduláson a fentiek mellett betekintést nyerhettek egy weboldalakat és applikációkat készítő cég mindennapjaiba, valamint egy olyan szervezetnél is jártak, ahol a designgondolkodásról hallhattak hasznos információkat.

Pályaválasztási Kiállítás és Szakmabemutató Szekszárdon

Iskolánk színes, izgalmas és változatos, nem mellékesen interaktív programokkal, játékokkal, szakmasátorral vezette be az érdeklődőket a szakmatanulás, a szakmák izgalmas és csodálatos világába

Iskolánkban megvalósuló, pályaválasztást segítő programok:

Végzős osztályok tájékoztatója a továbbtanulás lehetőségeiről:

Pályaorientációs programunk keretében számos vendég tette látogatását iskolánkban- Kaposvári Egyetem munkatársa és a bajai Eötvös József Főiskola diákönkormányzatának egyik tagja, valamint a Pannon Egyetem, Mérnöki Karának dékánhelyettese- azzal a céllal, hogy tájékoztatást adjanak a továbbtanulás lehetőségeiről. Diákjaink betekinthettek az egyetemisták hétköznapjaiba, kollégiumi életébe és a bekerülés feltételeivel is megismerkedhettek. A színes, átfogó prezentációk által bemutatták az egyetemeken működő szakokat, a kutatási területeket és a változatos diákéletet. Az Apáczaiban a 2020-2021-s tanévre meghirdetett érettségi utáni két éves Vegyész technikus képzésre jelentkezőknek kiváló lehetőséget biztosíthat a Pannon Egyetemmel kötött partneri kapcsolat, továbbtanulási illetve gyakorlat és tapasztalat szerzés területén. Előadásában a dékán helyettes erre is felhívta a hallgatóság figyelmét.

Összegzés

A pályaválasztás a képességeink, lehetőségeink ismeretének birtokában egy életút kiválasztásának kezdete, nem egy életre szóló döntés, csupán egy irány választása.

A pályaválasztás folyamata rendkívül összetett. Legfontosabb ebben a folyamatban az önismeret, ez az alapja mindennek. Ismernünk kell képességeinket, készségeinket, erősségeinket, gyengeségeinket. Emellett, hogy jó döntést tudjunk hozni széleskörű ismerettel kell rendelkeznünk a választható szakmáról, elhelyezkedési lehetőségekről, ismernünk kell a munkaerőpiac jellegzetességeit, elhelyezkedési lehetőségeinket, a képzési kínálatot.  A programok lehetőséget adtak arra, hogy közelebb hozzuk az érdeklődők számára iskolánk belső világát és a kínált szakokat. A 2020.március 16-án kialakult járványügyi helyzet nem szabott gátat a programok megvalósításának, az ősz folyamán sikerült az iskolánk után érdeklődőket széles körben tájékoztatni.

 

Kapcsolódó képgaléria

  
  
© 2019 Tolna Vármegyei Szakképzési Centrum / Minden Jog Fenntartva